płatności in-car

-

Kontrowersja jaką są płatności za pomocą samochodu to w ostatnim czasie trendujący temat w świecie nowości technologicznych.  Zdaje się, że wykorzystanie samochodów jako narzędzia do płatności mobilnych to nieunikniona przyszłość, a nawet teraźniejszość…

Większość z nas wyobrażając sobie nowoczesne samochody przyszłości, raczej w pierwszej kolejności, nie stawia na wykorzystanie ich jako platformy do realizacji transakcji, jednak dzięki postępowi płatności typu “in-car” i digitalizacji pojazdy mogą stać się naszymi “portfelami”.

 

Źródło: Zdjęcie wygenerowane za pomocą AI

 

Co zatem oznacza termin płatności in-car? Systemy in-car payments dają możliwość płacenia w drodze, w zaciszu własnego pojazdu bez potrzeby użycia fizycznej karty kredytowej/debetowej i wystawiania jej przez okno, w celu sfinalizowania transakcji lub zatrzymywania się i wyjmowania telefonu, co dodatkowo spowalnia proces płatności.

 

Branża motoryzacyjna wciąż rozwija swoje produkty, zahaczając przy tym o świat Internetu. Producenci samochodów z całego świata chętnie wdrażają nowoczesne rozwiązania informatyczne w celu uatrakcyjnienia swoich produktów. 14 lutego 2017 r., Jaguar uruchomił pierwszy na świecie system płatności za paliwo. Od kwietnia 2015 r. płatności można dokonywać za pomocą aplikacji w pojazdach takich jak Jaguar XE, Jaguar XF i Jaguar F-PACE. Ostatnio również Hyundai Motors, Renault Samsung Motors oraz Mercedes ogłosili umożliwienie swoim klientom płatności typu in-car. Na przykładzie Mercedesa jest to wbudowana aplikacja Mercedes Pay, za pomocą której można opłacać parkingi oraz paliwa na stacjach sieci HEM (w Niemczech płatność honoruje ok. 400 placówek sieci).

 

Touchscreen do płatności w samochodzie marki Jaguar

Źródło: https://media.jaguar.com/news/2017/02/jaguar-and-shell-launch-worlds-first-car-payment-system-just-fill-and-go-your-car-pays

 

Również duże firmy płatnicze takie jak Visa, MasterCard czy PayPal reagują na propozycje współpracy z producentami samochodów w celu utworzenia i zintegrowania płatności mobilnych za pomocą samochodów. Przykładem takiej współpracy jest Visa i Honda, które w 2019 roku zaprezentowały produkt o nazwie Honda Dream Drive, umożliwiającą płatności mobilne za paliwa, parkingi oraz  usługi gastronomiczne.

 

Płatności typu in-car zyskują na popularności i również według raportu branżowego ze strony Grand View Research oczekuje się, że do 2030 r. globalny rynek płatności samochodowych gwałtownie wzrośnie. Poniżej zestawienie rozmiaru rynku płatności samochodowych według typu.

 

Rozmiar rynku płatności samochodowych w latach 2020-2030

Źródło: https://www.grandviewresearch.com/industry-analysis/in-vehicle-payment-services-market

 

Na co pozwala i będzie pozwalał użytkownikowi system in-car payments? Płatności in-car dają wiele możliwości, użytkownicy przede wszystkim będą mogli korzystać z automatycznych opłat za parking czy realizację opłat drogowych. Innymi udogodnieniami są płatności za paliwa czy stacje ładowania jak również płatności za usługi gastronomiczne z wnętrza swojego pojazdu.

 

Nasze życie każdego dnia staje się bardziej zdigitalizowane, a pomysł realizacji płatności za pomocą pojazdów jest jego integralną częścią. Na co dzień korzystamy z inteligentnych domów, smartfonów, inteligentnych zegarków – oczywistym staje się to, że następnym krokiem są samochody z połączeniem do funkcjonalności jakie umożliwia Internet.

 

Podsumowując, płatności w samochodzie nie tylko otwierają nowe źródło przychodów dla sprzedawców i producentów samochodów, jak również w dużym stopniu wpływają na zadowolenie klientów i ich wygodę. Usługi in-car payments z pewnością zyskają wkrótce znacznie bardziej na popularności, a co za tym idzie ich rozwój jest nieunikniony.

 

 

Źródła:

https://www.paymenttools.com/en/blog/in-car-payment-when-the-car-pays-for-itself

https://www.ingwb.com/en/insights/innovation/orange-blog/in-car-payments-when-the-car-pays-by-itself

https://www.mercedes-benz-mobility.com/en/what-we-do/payment-services/

https://www.paymentgenes.com/all-about-payments-videos/the-explosive-growth-of-in-car-commerce

https://www.fortunebusinessinsights.com/in-vehicle-payment-system-market-103653

https://fintechmagazine.com/articles/could-in-vehicle-payments-be-the-next-payments-frontier

https://www.grandviewresearch.com/industry-analysis/in-vehicle-payment-services-market

https://www.paymentsdive.com/ex/mpt/news/honda-unveils-in-vehicle-experience-with-visa-new-retail-payment-partners/?